Klientu portāls elektrum.lv

Elektroenerģijas tirgus shēma

Kas ir elektroenerģijas tirgus?

Elektroenerģijas tirgusir elektrības pirkšana un pārdošana par neregulētu cenu, elektrības lietotājam brīvi izvēloties kādu no neatkarīgiem elektroenerģijas tirgotājiem. Tāpat kā jebkurā tirgū, mājsaimniecība elektrību pērk no tā tirgotāja, kura piedāvātā cena un sniegtie pakalpojumi tai šķiet visizdevīgākie, slēdzot līgumu uz noteiktu periodu. Elektroenerģijas fiziskā piegāde tiek nodrošināta esošās energoapgādes infrastruktūras ietvaros.

Kā elektroenerģija tiek piegādāta atvērtā tirgū?

Slēgtā tirgū mājsaimniecības nevar izvēlēties elektrības tirgotājus, elektrības cenu regulē valsts. Tirgu atverot, izvēle kļūst iespējama!

Lai lietotājam nodrošinātu elektrību, ir nepieciešami divi pakalpojuma sniedzēji. Tie ir tīklu operatori, kas atbild par elektrības transportēšanu, sadali, nogādā elektroenerģiju no ražotāja līdz patērētājam, kā arī uzskaita katra klienta elektroenerģijas patēriņu. Otra iesaistītā puse ir pārdevējs, kas atbild par elektroenerģijas tirdzniecību. Tīkla pakalpojumu sniedzēju vidū nav konkurences,  jo nav ekonomiski samērīgi pastāvēt vairākām sevi dublējošām elektroapgādes sistēmām -  tad lietotājiem par pakalpojumu nāktos maksāt daudz vairāk.  Atvērtā tirgū nav iespējams izvēlēties tīkla operatoru, taču klients var izvēlēties elektroenerģijas pārdevēju ar tā piedāvāto elektroenerģijas iegādes cenu.

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.