Klientu portāls elektrum.lv

Eduarda Krauca Ķeguma spēkstacijas vēsturiskās fotogrāfijas Pasaules digitālajā bibliotēkā

"Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.–1940." ir viena no UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautajām dokumentārā mantojuma vērtībām. E. Krauca kolekcija ir vēstījums par 20. gadsimta pirmajā pusē Baltijā vērienīgā industriālā objekta celtniecību, vedot skatītāju ceļojumā pagātnē, kad Eiropā sevi pieteica Latvijas enerģētikas flagmanis – Ķeguma spēkstacija.

E. Krauca entuziasms un profesionalitāte šodien ļauj izjust, kā soli pa solim noritējusi spēkstacijas celtniecība. Fotomeistars ir radījis vairāk nekā divus tūkstošus izcili uzņemtu fotogrāfiju, atklājot Ķeguma HES būvvietas un Daugavas perspektīvos skatus, kas apliecina varenās un monumentālās būves tapšanas gaitu. Fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, ūdenskrātuves dambja izveidē un citur, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus.

Pasaules digitālo bibliotēku (World Digital Library) radījusi ASV Kongresa bibliotēka sadarbībā ar UNESCO un partneriem daudzās valstīs. Tā ir starptautiska elektroniskā bibliotēka, kas izveidota ar mērķi sniegt kvalitatīvu informācijas resursu pedagogiem, skolēniem, zinātniekiem un pārējiem interesentiem.

Pasaules digitālajā bibliotēkā ir iespēja iepazīties ar nozīmīgām kultūras vēstures liecībām: manuskriptiem, kartēm, retām grāmatām, mūzikas partitūrām, ierakstiem, filmām, fotogrāfijām, zīmējumiem u. c. Patlaban Pasaules digitālajā bibliotēkā ir pieejami vairāk nekā 17 tūkstoši nozīmīgāko kultūras vēstures liecību no daudzām pasaules valstīm: Brazīlijas, Lielbritānijas, Ķīnas, Ēģiptes, Japānas, Francijas, Krievijas, Saūda Arābijas, ASV, Irākas, Izraēlas, Mali, Meksikas, Nīderlandes, Kataras, Serbijas, Slovākijas, Dienvidāfrikas, Zviedrijas, Latvijas u. c.

Tematiski dokumentārā mantojuma vērtības aptver visdažādākās nozares. Visplašāk pārstāvētā sadaļa ir vēstures un ģeogrāfijas pieminekļi, mākslas vērtības, sociālo zinātņu un reliģijas vēstures pieminekļi. Ķeguma HES 20 vēsturiskie attēli pieejami līdzās visdažādāko pasaules tautu, nāciju sasniegumiem – no viduslaiku pilsētu militārajiem nocietinājumiem, akveduktiem un dzelzceļa būvēm līdz dokumentālos kino kadros iemūžinātiem pasaules aeronautikas sasniegumiem.

Apskatīties kolekcijas izlasi Pasaules digitālajā bibliotēkā

Citi informācijas avoti:

www.atmina.unesco.lv   
www.unesco.lv    
 www.wdl.org

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.