Klientu portāls elektrum.lv

Rīgas HES rekonstrukcija: sekmīgi saņemta pirmā no sešu hidroagregātu turbīnām

01.12.2016.

Otrā lielākajā Daugavas HES kaskādes hidroelektrostacijā – Rīgas HES – sekmīgi saņemta pirmā no sešu hidroagregātu turbīnām. Vērienīgā rekonstrukcijas projekta ietvaros tā aizvietos līdzšinējo hidroagregāta Nr. 1 turbīnu.

Šobrīd Rīgas HES norit vērienīgi rekonstrukcijas darbi, kuru laikā paredzēts atjaunot novecojušās iekārtas, paaugstinot to darbības drošību un būtiski kāpinot HES efektivitāti. Jau rekonstrukcijas procesa gaitā HES efektivitātes rādītāji tiks uzlaboti, bet pēc rekonstrukcijas Rīgas HES gadā,  izmantojot to pašu ūdens daudzumu, varētu saražot par aptuveni 20 GWh vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim, kas atbilst vidējas Latvijas pilsētas gada patēriņam. Rekonstrukcijas projekta mērķis ir nodrošināt drošu, efektīvu, ilgstošu un konkurētspējīgu Rīgas HES darbību kopējā enerģētiskajā sistēmā – brīvā elektroenerģijas tirgū. Rīgas HES hidroagregātu rekonstrukciju paredzēts noslēgt 2022. gadā.

Šī ir daļa no Daugavas HES - Latvijā svarīgāko energobūvju – rekonstrukcijas programmas, kurā AS „Latvenergo” šobrīd iegulda ap 200 miljoniem eiro. Rekonstruējot visus Rīgas HES un Ķeguma HES-2 hidroagregātus, kā arī divus hidroagregātus Pļaviņu HES, Latvija vēl vismaz tuvākos 40 gadus gūs saimniecisku labumu, jo tiks palielināta elektroenerģijas izstrādes efektivitāte. Visu staciju novecojušo hidroagregātu rekonstrukciju paredzēts noslēgt 2022. gadā, apjomīgo darbu laikā atjaunojot novecojušās iekārtas, paaugstinot darbības drošumu un HES efektivitāti, saražojot vismaz par 2-4% vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim.

Rīgas HES rekonstrukciju iepirkuma rezultātā veic viens no pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem„Alstom Hydro France” (Francija), kas piedāvāja iekārtas ar augstiem  tehniskiem rādītājiem un saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu. Arī šodien saņemto hidroturbīnu un tās palīgiekārtas ir projektējuši un izstrādājuši “Alstom” speciālisti.

Savukārt Rīgas HES hidroagregātu rekonstrukcijas inženiertehniskās konsultācijas nodrošina 2014. gadā atklātā sarunu procedūrā izvēlēts pakalpojumu sniedzējs „Sweco International AB”(Zviedrija), kas konsultē projekta plānošanas procesu un rekonstrukcijas darbu gaitā veiks darbu izpildes uzraudzību objektos kopā ar AS „Latvenergo” tehniskajiem ekspertiem.

Rīgas HES hidroagregātu Nr. 1, 2, 3, 4, 5 un 6 rekonstrukcijas projekta galvenie uzdevumi:

  • tehnisko un ekonomisko parametru uzlabošana, palielinot hidroagregātu lietderības koeficientu;
  • hidroagregātu pieejamības un drošības darbību uzlabošana;
  • ekspluatācijas izmaksu samazināšana un hidroagregātu atjaunošanas remonta veikšanas perioda pagarināšana;
  • potenciālo risku novēršana, lai nepieļautu vides piesārņojumu.

Ivita Bidere

AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv

© AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana ir aizliegta.