Klientu portāls elektrum.lv

Rīgas TEC-2 rekonstrukcija: moderna un efektīva bāzes jauda Latvijai

11.12.2013.

Šodien pēc rekonstrukcijas tiek atklāts Rīgas 2. termoelektrocentrāles (TEC-2) otrais bloks, kurā tehniski un morāli novecojušās pagājušā gadsimta 70. gadu koģenerācijas jaudas ir aizstātas ar pasaulē modernākajām iekārtām. Jaunā termoelektrostacija ir modernākā Baltijā ar kopējo elektrisko jaudu 832 MW. TEC-2 otrā bloka rekonstrukcijā ir ieguldīti 225 milj. latu. 

Šodien, 11. decembrī, tiek atklāts viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem AS „Latvenergo”  investīciju projektiem – atjaunotā Rīgas TEC-2 ar rekonstruēto termoelektrostacijas otro bloku (TEC-2/2). Līdz ar jaunās stacijas, kas pievienojas jau rekonstruētajām Rīgas TEC-1 un TEC-2/1, atklāšanuRīgas termoelektrostacijas spēj garantēt tā dēvēto bāzes jaudu un gandrīz pilnībā nodrošināt Latvijas elektroenerģijas patēriņu.

11. decembrī TEC-2 atklāšanas pasākumā piedalās Āris Žīgurs, AS „Latvenergo valdes priekšsēdētājs, galvenais izpilddirektors, Māris Kuņickis, AS „Latvenergo” valdes loceklis, ražošanas direktors, Ergil Ersü, GAMA holdinga priekšsēdētājs, Ugur Yurdakul, GAMA holdinga valdes loceklis.

Āris Žīgurs, AS „Latvenergo” valdes priekšsēdētājs: „Līdz ar Rīgas TEC-2 otrā bloka atklāšanu AS „Latvenergo” ir pilnībā pabeigusi Rīgas termoelektrostaciju rekonstrukciju, un šobrīd mēs ar kopējo termoelektrostaciju uzstādīto elektrisko jaudu ap 1000 MW droši skatāmies nākotnē, jo tuvākos gadu desmitus spēsim Latvijas tautsaimniecību pilnībā nodrošināt ar elektroenerģiju.  Bez rekonstruētā TEC-2 AS „Latvenergo” šodien nevarētu sasniegt dominējošo lomu Baltijas elektroenerģijas tirgū. Jāuzsver arī TEC pārliecinošā spēja elastīgi reaģēt uz gāzes un elektroenerģijas cenu izmaiņām tirgū – tas ļauj mums kā elektroenerģijas tirgotājiem izsvērt savas darbības un pieņemt lēmumu, kas ir ekonomiski izdevīgāk – ražot elektroenerģiju pašiem vai iegādāties to biržā.”

Pēc rekonstrukcijas TEC-2 kopējā koģenerācijas siltuma jauda ir 544 MW, bet   elektriskā  jauda  koģenerācijas režīmā – 832 MW, kondensācijas režīmā – 881 MW. Savukārt kopējā Rīgas TEC-2 siltuma jauda, ieskaitot ūdens sildāmos katlus,  sasniedz 1124 MW.

Tādējādi ar šo projektu ir pilnībā pabeigta Rīgas TEC-2 enerģētiskās daļas rekonstrukcija, kas ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem investīciju projektiem Latvijas un AS „Latvenergo” vēsturē. 

Rīgas TEC-2 (abi bloki) jauda pēc rekonstrukcijas
Koģenerācijas režīmā siltuma jauda – 544 MW
elektriskā  jauda – 832 MW
Kondensācijas režīmā elektriskā jauda – 881 MW
Siltuma jauda (ieskaitot ūdens sildāmos katlus) 1124 MW

Jaunā stacija ir videi draudzīga, līdz  minimumam samazinot CO2izmešu skaitu uz saražoto enerģijas vienību,  un pārdomāta un būtiska tās priekšrocība ir arī augstā efektivitāte: TEC-2 jaunajā  blokā uz vienu un to pašu siltuma vienību iespējams izstrādāt līdz pat 3 reizēm vairāk elektroenerģijas nekā iepriekšējā gadsimta 70. gados vecajos energoblokos. Papildus ir jāatzīmē, ka rekonstruētās Rīgas termoelektrostacijas garantē bāzes jaudas un elektroapgādes drošumu Latvijā un visā Baltijā, kas ļaus stabilizēt elektroenerģijas cenas reģionā. 

Termoelektrostacijas ir būtiska AS „Latvenergo” ražošanas portfeļa  sastāvdaļa, kas koncernam palīdzēs noturēt  stabilas elektroenerģijas komersanta pozīcijas Baltijas tirgū. Brīvā elektroenerģijas tirgus apstākļos priekšrocība ir TEC spēja elastīgi reaģēt uz gāzes un elektroenerģijas cenu izmaiņām tirgū, pieņemot ekonomiski izdevīgu lēmumu ražot elektroenerģiju pašiem vai iegādāties to biržā. Tāpat termoelektrostaciju esamība  ļauj ierobežot elektroenerģijas cenu pieauguma risku.

TEC ir energosistēmas drošuma garants Latvijas un Baltijas mērogā apstākļos, kad patēriņā rodas noteikts elektroenerģijas iztrūkums vai ir nepieciešama elektrostaciju balansējošā jauda. No šī viedokļa rekonstruētajā Rīgas TEC-2 ir uzstādītas ne tikai augsti efektīvas, bet arī ļoti elastīgas jaudas, kas ļauj tās izmantot arī citu elektrostaciju jaudu balansēšanai.

Rīgas TEC-2 jānodrošina siltuma izstrāde Rīgas labā krasta centralizētai siltumapgādes sistēmai koģenerācijas režīmā. Tas, kā zināms, no enerģētiskā viedokļa ir visefektīvākais ražošanas veids, jo vienlaikus ļauj izstrādāt gan siltumu, gan elektrību. Šāda apjoma siltuma ģenerācijai nepieciešamo resursu pieejamība reģionā un zemais potenciālo CO2izmešu daudzums uz saražoto enerģijas vienību nosaka, ka  tieši gāzes koģenerācija ir efektīvākais ražošanas veids, kas veicina arī Latvijas enerģētisko pašnodrošinājumu un energoneatkarību.

Rīgas TEC-2/2 projekta ģenerāluzņēmējs bija Turcijas kompānija GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhut, kas veikusi TEC-2 jaunās stacijas projektēšanu, būvniecības iekārtu piegādi, montāžu un ieregulēšanu.  

Rīgas termoelektrostaciju rekonstrukcijas desmitgade

2003. gada jūnijā –  2005. gada novembrīRīgas TEC-1 rekonstrukcija.Projektu īsteno Siemensgrupas uzņēmums Zviedrijā "Demag Delaval Industrial Turbomachinery AB".

2006. gada janvārī – 2009. gada janvārīRīgas TEC-2 pirmā bloka rekonstrukcija.Projektu īsteno Spānijas kompānija IBERDROLA Ingenieria y Consultoria S.A.U. / Iberdrola Generacion S.A.U.

2010. gada martā – 2013. gada decembrī Rīgas TEC-2 otrā bloka rekonstrukcija.Projektu īsteno  Turcijas kompānija GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhu.

Infografika par TEC 2.2.

Ekonomikas ministrijas apsveikums

Sandra Vējiņa

AS “Latvenergo”
Komunikācijas projektu vadītāja
Tālr.: 67728816
sandra.vejina@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.