Klientu portāls elektrum.lv

Komentārs par elektroenerģijas cenu 45.nedēļā

12.11.2018.

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas vidējā cena pieauga par 5 % līdz 45,96 EUR/MWh. 
Igaunijā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena bija 49,13 EUR/MWh, kas ir par 9 % augstāka nekā nedēļu iepriekš. Latvijā nedēļas elektroenerģijas spot cena pieauga par 10% līdz 53,47 EUR/MWh. Lietuvā bija novērots cenu pieaugums par 11% un aizvadītās nedēļas vidējā cena bija 53,75 EUR/MWh.

Nord Pool reģionā augošu cenu tendenci galvenokārt nosaka prognozētie sausie laikapstākļi,  kas būtiski ietekmē Ziemeļvalstu hidroloģisko bilanci, un tādēļ ir zema hidroenerģijas izstrāde. Iepriekšējā nedēļā pieauga tirgus cena oglēm un gāzei, oglekļa emisijas kvotas cena sasniedza 20 EUR/t, kas kopumā sadārdzināja elektroenerģijas ražošanas izmaksas. Samazinoties vēja staciju izstrādei, saules staciju izstrādei un augstām kvotu cenām, paaugstinājās spot cenas Vācijā, un tas savukārt atsaucās uz cenu pieaugumu Ziemeļvalstīs.

Elektroenerģijas cenu ietekmēja arī starpsavienojumu jaudu samazinājums Baltijas valstīs: Estlink kabeļajauda samazinājās par 30% līdz 709 MW, tāpat bija samazināta jauda arī līnijā no Baltkrievijas uz Lietuvu un no Polijas uz Lietuvu. 

Salīdzinot ar  iepriekšējo nedēļu,Nord Pool reģionā patēriņš samazinājās līdz 8 175 GWh un samazinājās arī izstrādes apjomi līdz 8 176 GWh.  Summārais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs pieauga par 2% līdz 554 GWh. Lietuva bija vienīgā valsts Baltijā, kur pieauga elektroenerģijas pieprasījums par 6 % līdz 244 GWh. Latvijā patēriņš palika nemainīgā līmenī - 145 GWh. Igaunijā patēriņa apjoms samazinājās par  1% līdz 166 GWh.

Kopējais izstrādātās elektroenerģijas apjoms Baltijas valstīs salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu pieauga par 23% līdz 415 GWh. Baltijā vislielākais izstrādātās elektroenerģijas apjoma pieaugums bija novērots Latvijā, kur iepriekšējā nedēļā bija saražotas 110 GWh jeb par 65 % vairāk elektroenerģijas nekā nedēļu iepriekš. Igaunijā bija par 24 % lielāks izstrādes apjoms, sasniedzot 251 GWh. Aizvadītajā nedēļā Lietuvā bija  apjoma samazinājums bija par 22 % līdz 53 GWh.

Izstrādes apjoms attiecībā pret patēriņu pagājušajā nedēļā Latvijā – 76 %, Igaunijā 152%,  Lietuvā 22%, bet Baltijas valstīs kopumā tika saražoti 75% attiecībā pret reģionā patērēto elektroenerģijas apjomu.

Ilvija Līvmane

AS “Latvenergo”
Komunikācijas projektu vadītāja
Tālr.: 67728815; 29335228
Ilvija.livmane@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.