Klientu portāls elektrum.lv

Komentārs par elektroenerģijas cenu 51.nedēļā

27.12.2017.

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena uzrādīja kritumu Latvijā un Igaunijā, savukārt Lietuvā bija vērojams cenu kāpums. Latvijā elektroenerģijas cenai nepilnu 5% kritums līdz 33,05 EUR/MWh, Igaunijā kritums 6% apmērā līdz 32,25 EUR/MWh, bet Lietuvā cena paaugstinājās nepilnu 2% apmērā līdz 35,84 EUR/MWh. Arī lielākajā daļā Nord Pool tirdzniecības apgabalu varējām novērot elektroenerģijas cenu kritumu, kas galvenokārt saistīts ar brīvdienu perioda tuvošanos un sarūkošo elektroenerģijas pieprasījuma apjomu, toties ražošanas apjoms saglabājās teju nemainīgs. Arī nokrišņu un vēja apjoms bijis salīdzinoši augsts, tas veicinājis izstrādes apjoma pieaugumu hidroelektrostacijās un vēja stacijās.

Baltijas reģiona kontekstā īslaicīgu atslēgumu nedēļas vidū piedzīvoja Lietuvas un Zviedrijas jeb NordBalt starpsavienojums, tomēr darbība jau pēc nepilnām divām stundām tika atjaunota. Nedēļas gaitā tika samazināta elektroenerģijas pārvadei pieejamā kapacitāte LitPol starpsavienojumā starp Lietuvu un Poliju.

Pēc vairāku nedēļu garumā piedzīvota elektroenerģijas patēriņa kāpuma pagājušajā nedēļā tika novērots kritums – Baltijas valstīs kopumā nepilnu 2% apmērā līdz 552 GWh. Starp valstīm lielākais kritums Igaunijā par nepilniem 3% līdz 182 GWh, Latvijā kritums vairāk nekā 1% apmērā līdz 152 GWh, bet Lietuvā nepilna procenta apmērā līdz 218 GWh.

Arī izstrādes apjoms reģionā kopumā samazinājies – par 6% līdz 408 GWh. Izstrādes apjoms samazinājies Latvijā un Lietuvā līdz attiecīgi 158 GWh un 47 GWh, toties Igaunijā fiksēts pieaugums līdz 203 GWh. Straujāks kritums izstrādes apjomā veicinājis arī patēriņa un izstrādes bilances attiecības pasliktināšanos Baltijā – aizvadītajā nedēļā saražoti 74% no reģionā patērētā apjoma. Starp valstīm Latvijā un Igaunijā saglabājusies pozitīva bilance, saražojot attiecīgi par 3% vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts Latvijā, bet par 12% augstāks izstrādes apjoms pret patēriņa apjomu fiksēts Igaunijā. Lietuvā savukārt saražoti tikai 22% no patērētā elektroenerģijas apjoma.

Ilvija Līvmane

AS “Latvenergo”
Komunikācijas projektu vadītāja
Tālr.: 67728815; 29335228
Ilvija.livmane@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.