Klientu portāls elektrum.lv

Komentārs par elektroenerģijas cenu 48.nedēļā

04.12.2017.

Pagājušajā nedēļā bija novērojams elektroenerģijas cenu kāpumu Baltijas tirdzniecības apgabalos, vidēji cenai pieaugot 6% apmērā līdz vidējai cenai reģiona valstīs 38,45 EUR/MWh. Straujš kāpums elektroenerģijas cenām Igaunijā, pieaugot par vairāk nekā 9% līdz 38,28 EUR/MWh. Identiska cena sasniegta arī Latvijā, cenai pieaugot par 6%, un tādējādi šogad atkal varējām novērot cenu izlīdzināšanos Latvijā un Igaunijā. Lietuvā savukārt cenas kāpums 3% apmērā līdz 38,80 EUR/MWh, kas ir augstākā cena Baltijā.

Cenas pieaugušas arī visā Nord Pool biržas tirdzniecības reģionā kopumā – to pamato sezonālais patēriņa kāpums līdz ar zemāku gaisa temperatūru, mazāks vēja un nokrišņu apjoms, kā arī pieaugošs eksporta apjoms uz Centrālās un Rietumeiropas  valstīm (īpaši Vāciju). Baltijas reģionā cenu ietekmēja arī NordBalt starpsavienojuma operatīvās darbības atjaunošana attiecībā pret nedēļu iepriekš novēroto, tomēr aizvadītās nedēļas vidusdaļā atkal piedzīvojām neplānotu atslēgumu un darbības pārtraukšanu, kas gan tika atjaunota jau pēc 12 stundām.

Kopumā arī Baltijas valstīs patēriņš turpina pieaugt, reģionā palielinoties līdz 552 GWh aizvadītajā nedēļā. Latvijā un Lietuvā elektroenerģijas patēriņa apjomi pieauguši līdz attiecīgi 153 GWh Latvijā (+3%) un 219 GWh Lietuvā (+2%), bet Igaunijā bijis samazinājums 1% apmērā līdz 180 GWh. Savukārt kopējā izstrādes apjomā novērots kritums – par 3% līdz 444 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrādei samazinājums nepilnu 3% apmērā līdz 168 GWh, Igaunijā kritums 9% apmērā līdz 214 GWh, bet Lietuvā vienīgajā fiksēts pieaugums – par 20% līdz 62 GWh.

Latvijā gan joprojām varam novērot ražošanu ar pārpalikumu, jo saražotais apjoms par 10% pārsniedzis patērētās elektroenerģijas apjomu. Igaunijā izstrādes apjoms par 19% pārsniedzis patērēto apjomu, bet Lietuvā saražoti tikai 28% no kopējā valstī patērētā apjoma. Visās valstīs kopumā patēriņa un izstrādes bilance arī pasliktinājusies, saražojot 80% attiecībā pret patērēto.

Ivita Bidere

AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.