Klientu portāls elektrum.lv

Komentārs par elektroenerģijas cenu 46.nedēļā

21.11.2017.

Elektroenerģijas spot cenas Nord Pool biržas Baltijas tirdzniecības apgabalos pagājušajā nedēļā uzrādījušas pieaugumu – vidējā nedēļas cena Baltijas valstīs pieaugusi līdz 34,58 EUR/MWh. Visstraujākais kāpums reģistrēts Lietuvā – par 9% līdz 36,30 EUR/MWh. Igaunijā cena pieaugusi 7% apmērā līdz 33,02 EUR/MWh, bet Latvijā nedaudz vairāk nekā 5% kāpums līdz 34,41 EUR/MWh.  

Arī kopējā cenu tendence Nord Pool biržas tirdzniecības reģionā bija augšupejoša, vien Dānijas tirdzniecības apgabalos novērojot cenu kritumus. Cenu kāpuma pamatā reģionā bija relatīvi zems nokrišņu apjoms un zema vēju staciju izstrāde, kā arī joprojām turpinās sezonālā patēriņa apjoma pieauguma tendence. Baltijas reģionā būtisks faktors bijis arī neplānots NordBalt starpsavienojuma atslēgums, kas aizsākās 15.novembrī un ir paredzēts līdz 26. novembrim.  

Arī Baltijas reģionā patērētās elektroenerģijas apjoms turpina pieaugt, un aizvadītajā nedēļā reģionā kopumā patērētas nepilnas 536 GWh elektroenerģijas, kas ir vairāk nekā 1% lielāks apjoms nekā nedēļu iepriekš (528 GWh). Latvijā patēriņa apjoms saglabājies aptuveni 148 GWh apmērā, Igaunijā pieaudzis par 3% līdz 175 GWh, bet Lietuvā kāpums nepilna procenta apmērā līdz 213 GWh. Kopējais izstrādātās elektroenerģijas apjoms savukārt pieaudzis par ievērojamiem 16 % līdz 472 GWh. Latvijā izstrādes apjoms pieaudzis vairāk nekā 1% apmērā līdz nepilnām 166 GWh, kas ir augstākais saražotais apjoms nedēļas griezumā kopš šā gada aprīlī novērotā. Līdz ar apkures sezonas aizsākšanos arvien būtiskāka loma Latvijas elektroenerģijas bilancē ir Rīgas TEC, kas apkures sezonā ražo elektroenerģiju koģenerācijas režīmā - aizvadītajā nedēļā Rīgas TEC izstrāde pieauga par 90% līdz vairāk nekā 19 GWh, veicinot arī cenu kāpuma ierobežošanu pīķa stundās. Igaunijā tikmēr kāpums 34% apmērā līdz 255 GWh, bet Lietuvā izstrādes apjoms sasniedzis 51 GWh.  

Latvijā elektroenerģijas izstrāde turpina pārsniegt vietējā patēriņa apmērus, aizvadītajā nedēļā saražojot par 13% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts. Igaunijā izstrāde pārsniegusi patēriņa apjomu par 45%, bet Lietuvā saražoti 24% no valstī patērētā elektroenerģijas apjoma. Baltijas valstīs kopumā izstrādes un patēriņa bilance būtiski uzlabojusies – saražoti 88% no kopējā reģionā patērētā apjoma (nedēļu iepriekš 77%).

Ivita Bidere

AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.