Klientu portāls elektrum.lv

Rīgas TEC – lielākā jauda energoapgādes drošumam par zemāko cenu

14.11.2017.

Jau 2018. gadā, pēc EPT prognozēm, samazināsies OIK maksājums – to nodrošina fakts, ka Latvenergo ir pieteicies vienreizējai kompensācijai, kas palīdzēs mazināt šo komponenti,  turpmāk atsakoties saņemot 75 procentus no ikgadējiem Rīgas TEC-1 un TEC-2 elektriskās jaudas maksājumiem. Tādējādi nākamgad samazināsies jaudas maksājums Rīgas TEC, rezultātā OIK no līdzšinējās vērtības - 2,7 centi/kWh saruks līdz 2,5 EUR centiem/ kWh 2020.gadā.

Savukārt šobrīd joprojām atbalsta  maksājums ir lielāks, piem., biomasas un biogāzes stacijām. Ja TEC par vienu uzstādīto megavatu (MW) tas ir 84.7 tūkst.EUR (2016.g.), tad biomasas un biogāzes stacijām attiecīgi 540.6 tūkst.EUR par MW (2016.g.) jeb:

  • TEC atbalsts par vienu MW ir zemāks nekā citiem ražotājiem, taču nodrošinātās jaudas – ievērojami lielākas un tās ir Latvijā vienīgās bāzes jaudas.
  • TEC nozīmē drošumu, tirgus pieprasījumam atbilstoši saražotu lētu elektroenerģiju pretēji subsidētai elektroenerģijai, kas tiek ražota arī tad, kad nav nepieciešama un par to saņem atbalstu.
  • TEC ir cenu limitējoša nozīme un ieguvēji ir elektroenerģijas patērētāji, jo TEC atrašanās Baltijā palīdz stabilizēt un ierobežot cenu ne tikai Latvijā, bet visā reģionā. TEC ir limitējošais faktors importētās elektroenerģijas nekontrolētam cenas pieaugumam, tādējādi elektroenerģijas patērētāji Latvijā un arī kaimiņvalstīs ir pasargāti no pēkšņiem cenas lēcieniem un nemaksā augstāku cenu, kā tas, piemēram, ir Lietuvā, kas bez savām ražotnēm ir faktiski atkarīga no importa.
  • TEC ir Latvijas enerģētikas drošības garants. Latvijai ir nepieciešamas bāzes jaudas, kas garantē iespēju ikvienā mirklī saražot nepieciešamo daudzumu elektroenerģijas unnodrošināt valsts elektroapgādi. To nevar nodrošināt neviena cita elektrības  ražotne mūsu valstīkā tikai Rīgas termoelektrostacijas TEC-1, TEC-2.
  • Atbalsts elektrības ražotājiem pastāv faktiski ikvienā Eiropas valstī kā OIK maksājumi, nodokļi vai nodevas par jaudu uzturēšanu un drošu energoapgādi, kurus maksā elektroenerģijas lietotājs.Atšķiras atbalsta nosaukums un formulas, pēc kurām atbalsts tiek aprēķināts un piemērots.
  • No 2018. gada samazināsies OIK maksājums, jo Latvenergo atteikusies turpmāk saņemt 75% no ikgadējiem elektriskās jaudas maksājumiem koģenerācijas stacijām TEC-1 un TEC-2.

Ivita Bidere

AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv

Personas datu apstrāde         Sīkdatņu politka      © AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana komerciālos nolūkos ir aizliegta. Citējot atsauce obligāta.