Klientu portāls elektrum.lv

Rīgas HES piegādā otro hidroagregāta turbīnu

10.08.2017.

Turpinoties Rīgas HES rekonstrukcijai, 9. augustā, no Rīgas ostas uz ražotni  nogādāja jaunu hidroagregāta Nr.2 turbīnu. Kravu ar 150 tonnu smago turbīnu, piegādāja no General Electric rūpnīcas caur Hamburgas ostu. Kravas transportēšana pa Rīgas ielām notika naktī, kad uz autoceļiem ir viszemākā transporta intensitāte.

9.augusta rītā jaunā turbīna, kas sastāv no turbīnas rumbas un piecām turbīnas lāpstām, sekmīgi saņemta AS “Latvenergo”  Rīgas HES.  Vērienīgā rekonstrukcijas projekta ietvaros tā aizvietos līdzšinējo hidroagregāta Nr. 2 turbīnu.

Māris Kuņickis, AS “Latvenergo” Ražošanas direktors: “Latvijā atjaunīgo energoresursu izmantošanas īpatsvars ir viens no lielākajiem Eiropas Savienībā un hidroelektrostaciju saražotās elektroenerģijas daudzums ir ievērojams – 30-40% no patēriņa. Tādējādi ir gandarījums, ka Rīgas HES sekmīgā rekonstrukcija ne tikai paaugstinās hidroelektrostaciju hidroagregātu drošību, bet palielinās elektroenerģijas efektīvu izstrādi, saražojot par 2–4 % vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim.”

Šobrīd Rīgas HES rekonstrukcijas projektā pirmā hidroagregāta montāžas darbi iegājuši finiša taisnē un augusta beigās plānots uzsākt ieregulēšanas darbus un plānots, ka to ekspluatācijā nodos 2018. gada sākumā.

Paralēli norit darbi pie otrā hidroagregāta rekonstrukcijas. Pēc rotora un turbīnas izcelšanas līdzīgi kā pirmajam hidroagregātam uzņēmējs ir uzsācis esošo daļu apsekošanu un atjaunošanu, kā arī jaunu piegādi un montāžu. Patlaban uz montāžas laukuma ir uzsākti otrā hidroagregāta ģeneratora statora montāžas darbi.

Rekonstrukcijas projekts sākās 2015. gada aprīlī. Rīgas HES hidroagregātiem rekonstrukcijas gaitā ir paredzēts nomainīt hidroturbīnas, veikt ģeneratoru statoru nomaiņu, kā arī rotora polu izolācijas nomaiņu, un pilnībā atjaunot stacijas vadības sistēmu. Taču katram agregātam rekonstrukcijas apjoms ir dažāds. Visu sešu hidroagregātu rekonstrukcija ir nepieciešama, jo tie ir tehniski nokalpojuši, to efektivitāte atpaliek no mūsdienu iespējām.

Hidroagregātu  rekonstrukcijas izpildes grafiks ir sarežģīts: remonts iespējams tikai starppalu periodos, un būtiski, ka vienā gadā var rekonstruēt tikai vienu agregātu. Darbus plānots pabeigt līdz 2022. gada 1. aprīlim. Hidroagregātu rekonstrukcija notiek AS „Latvenergo” investīciju programmas ietvaros.

Rīgas HES rekonstrukciju iepirkuma rezultātā veic viens no pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem „GE Hydro France” (Francija) (iepriekš Alstom Hydro France), kas piedāvāja saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, t.sk iekārtas ar augstiem  tehniskiem rādītājiem .

Rīgas HES ir ekspluatācijā kopš 1974. gada. Stacijā darbojas 6 hidroagregāti ar kopējo jaudu 402 MW – rekonstrukcijas darbu laikā paredzēts atjaunot novecojušās iekārtas, paaugstinot to darbības drošību un būtiski kāpinot HES efektivitāti. Pēc rekonstrukcijas Rīgas HES gadā saražos par aptuveni 20 GWh vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim (tas atbilst vidējas Latvijas pilsētas gada patēriņam).

Ilvija Līvmane

AS “Latvenergo”
Komunikācijas projektu vadītāja
Tālr.: 67728815; 29335228
Ilvija.livmane@latvenergo.lv

© AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana ir aizliegta.