Klientu portāls elektrum.lv

Atklājot Eiropas vēstures namu Briselē, izstādīs Latvenergo īpašumā esošu eksponātu

03.05.2017.

Šī gada 6. maijā Briselē tiks atklāts Eiropas vēstures nams, kura pastāvīgā ekspozīcija būs veltīta 20. gadsimta Eiropas un Eiropas integrācijas vēsturei. Muzejā būs apskatāmi priekšmeti no visām  Eiropas Savienības dalībvalstīm. Starp Latviju pārstāvošajiem eksponātiem būs skatāms Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja krājuma priekšmets – elektroenerģijas skaitītājs.

Jaunveidojamais Eiropas Savienības muzejs - Eiropas vēstures nams (House of European History) Briselē būs vieta, kur apspriest, jautāt un pārdomāt Eiropas vēsturi. Eiropas vēstures nams tiks oficiāli atklāts šī gada 6. maijā. Tā pastāvīgā ekspozīcija galvenokārt būs veltīta 20. gadsimta Eiropas un Eiropas integrācijas vēsturei, kas tiks apskatīta plašā vēsturiskā perspektīvā, apvienojot eiropiešu kontrastējošās vēsturiskās pieredzes. Ekspozīcija apmeklētājiem radīs iespēju labāk iepazīt Eiropas vēsturi un iesaistīties vēstures procesu ietekmes uz mūsdienām izvērtēšanā. Muzeja ekspozīcijās un izstādēs būs apskatāmi priekšmeti no visām 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm. 

Pārstāvot Latviju, līdz 2023. gadam muzeja ekspozīcijā būs skatāms Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja krājuma priekšmets ar īpašu vēsturi- Austrumvācijā 20. gadsimta piecdesmitajos gados ražotais elektroenerģijas skaitītājs. “Šī ir pirmā Enerģētikas muzeja tāda līmeņa sadarbība ar ārzemju muzeju, iesaistoties tā ekspozīcijas izveidē. Muzejs ir lepns par iespēju būt vienam no Latvijas pārstāvjiem šajā ekspozīcijā, tādējādi arī veicinot Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja vārda atpazīstamību starptautiskā mērogā,” saka Ingrīda Lāce, AS “Latvenergo” Starptautisko attiecību un KSA direktore.

Deponētais skaitītājs šai misijai nav izraudzīts nejauši. Latvijā tas nonāca kā viens no vairāku skaitītāju dāvinājuma tolaik Valsts uzņēmumam Latvenergo no Vācijas ziemeļu apgabala energoapgādes akciju sabiedrības HEVAG 1992. gadā. Laikā, kad Latvijā bija nepietiekams skaitītāju daudzums, šāda palīdzība bija ļoti vērtīga, turklāt tā apliecina Eiropas valstu savstarpējo sadarbību un integrācijas procesu.

Deponējums ir mehānisks vienas fāzes elektroenerģijas kilovatstundu skaitītājs– skaitītājs 220 V, 10(20) A. Tips Wz2. Skaitītāja sērijas nr.: 432590. Skaitītājs izgatavots uzņēmumā „IKA” Vācijas Demokrātiskajā republikā 20. gadsimta 50. gados. Uz skaitītāja ir uzraksts vācu valodā „Volkseigentum” un „Energiewirtschaft” (tulkojumā: „Tautas īpašums”, „Enerģijas/ energoapgādes uzņēmums”). Skaitītājam sānos saglabājušās divas plombas, kas apliecina tā pārbaudes faktu Vācijā. Uz skaitītāja pamatnes pielīmēta zīmīte ar tekstu vācu valodā:“Wer vorsätzlich und rechtswidrig Zähler öffnet oder Plomben entfernt oder beschädigt macht sich nach §303 R.St. G.B.-der Sachbeschädigung schuldig. Auch der Versuch ist strafbar” (tulkojumā: „Jebkura persona, kas apzināti un pretlikumīgi atver skaitītāju vai noņem, vai bojā plombu, ir vainīga vandālismā pēc Kriminālkodeksa 303. paragrāfa. Sodāms ir arī mēģinājums.”).

Eiropas vēstures namāeksponēs arī eksponātus no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja,  Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja un Tukuma muzeja. Tukuma muzejs eksponēs vēstuli uz bērza tāss, kuru 1942. gada 1. oktobrī Tukuma advokāts Kārlis Roberts Kalevics (1877-1945) sūtījis no Vjatlaga nometnes savai dzīvesbiedrei Verai Mildai Kalevicai (1890-1972) uz nometinājuma vietu Krasnojarskas apgabalā. Uz vēstules ir pasta zīmogu un cenzūras zīmogu nospiedumi. Vēstule rokrakstā, krievu valodā, kā to pieprasīja padomju cenzūra, lai kontrolētu vēstuļu saturu. Šī vēstule ir viena no 43 UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” nacionālajā reģistrā nominācijā “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” nominētajām vēstulēm.

Par Eiropas vēstures namu vairāk informācijas skatīt šeit.

Ivita Bidere

AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv

X
© AS "Latvenergo" mājas lapas satura kopēšana un pārpublicēšana ir aizliegta.